Termelés

Az első magyar papírmalmokról

Az első magyar papírmalom Lőcse mellett épült, alapításának időpontját pontosan nem ismerjük, de feljegyzések bizonyítják, hogy 1515-ben már működött. Papírkészítője a feltehetőleg sziléziai származású Tamás mester volt.  Működéséről kevesebb az adat, a pusztulásáról viszont pontos beszámolók vannak. Sperfogel Konrád Diárium című krónikája szerint 1530 novemberében szinte megostromolták Lőcsét a Kosztka-zsoldosok, és több épülettel együtt a papírmalmot is felégették. …

Olvasd Tovább
Termelés

A papír valódi értéke

Amióta az ember felfedezte, azóta nélkülözhetetlen. Még manapság, az internet, és a különféle elektronikus adatrögzítő kütyük korában is nélkülözhetetlen. Igen, a papír olyannyira az ember hétköznapjainak részévé vált, hogy talán nincs is olyan munkafolyamat, amihez ne volna rá szükségünk. Kezdve a személyi higiéniával, folytatva a konyhai felhasználással a papíralapú anyagok felhasználási köre szinte végtelen. Mind otthonainkban, és …

Olvasd Tovább
Termelés

Ami nélkül nem pénz a pénz; a vízjel

Amikor egy bankót tartunk a kezünkbe, teljesen természetesnek vesszük, hogy olyan motívumokat is tartalmaz, amelyek néha szabad szemmel nem is láthatók. Az úgynevezett vízjel ugyanúgy a papírpénz része, mint a rányomtatott értékjelző. Ám nem volt ez mindig így, illetve nem csak a papírbankókon használtak vízjelet. A papírkészítő mesterek Olaszországban a 13. század végétől, Magyarországon a 14. század …

Olvasd Tovább
Termelés

Papírbútor, nem csak babaházakba

Valószínűleg a legtöbb korombeli próbálkozott már azzal – ki gyerekkorában, ki pedig felnőttként, a saját kislányának –, hogy babaházat készítsen; kekszes dobozból, cipős dobozból, csomagolókartonból; amit aztán annak rendje és módja szerint be is rendezett, gyufásdobozból, vécépapír gurigából és teásdobozból összeeszkábált bútorokkal. Ami azonban talán még meg sem fordult a fejében az az, hogy papírbútorokkal …

Olvasd Tovább
Termelés

Az ősi, illetve a modern papírgyártásról

  Bizonyára mindenki számára egyértelmű, hogy az ősi papírgyártás kézzel készített munka eredményét képezte. Az elkészítés során alkalmazott, felhasznált növényi rostokat, többek között a kendert, illetve a lent darabokra zúzták, ezt követően pedig alaposan vízbe áztatták. A beáztatott növényi rostot pép állagúvá alakították, ami rendkívül könnyedén formálhatóvá, alakíthatóvá vált. A víztelenítés céljából ezt a készítményt …

Olvasd Tovább
Termelés

A környezetbarát papírgyártásról

Bizonyára a papírgyártást és az ezzel kapcsolatos procedúrát sok ember az erdők tömeges kiaknázásával asszociálja, ugyanis hagyományos módon a papírt fából állítják elő. Ez pedig a környezetszennyezéshez és a természeti kincsek mértéktelen elfogyasztásához vezetett. Szerencsére, a papírgyártó vállalkozások időben felismerték a környezetre gyakorolt mérhetetlen csapásokat, aminek köszönhetően, mára már más technológiát használnak a papírgyártás területén. …

Olvasd Tovább