Szürkehályog műtét
Egészség

Szürkehályog műtét után: Mire számíthatsz a gyógyulás során?

A szürkehályog, másik nevén cataracta, több embert érint, mint gondolnánk. A látás elhomályosodásával jár együtt, aminek lehetnek hajlamosító tényezői is. Ilyen például a cukorbetegség, az öregedés, de más tényezők, például genetikai hajlam, dohányzás vagy túlzott UV-sugárzás is hozzájárulhat a kialakulásához. A szürkehályog önmagától nem gyógyul meg és gyógyszeres kezeléssel sem lehet visszafordítani. Az egyetlen hatékony megoldás a sebészeti beavatkozás.

A sikeres beavatkozás után fontos a megfelelő regeneráció. Itt találod a részleteket. Nem szabad elfelejteni, hogy a műtét után szükséges a pihenés! Legalább 1-2 nap intenzív pihenésre van szükség, de a nehéz tárgyak emelgetését és a hajolgatást még 2-3 hétig tilos végezni. Mindig az lebegjen a szemed előtt, hogy a sikeres műtét után is fontos a megfelelő utókezelés, hogy a gyógyulás gyors és problémamentes legyen! Az orvos által adott utasításokat szigorúan be kell tartani! Idesorolható a vízzel való érintkezés kerülése.

Az első héten nem szabad vizet fröcskölni a szemre és kerülni kell az úszást. Továbbá, az orvos egyéni döntése alapján, csak néhány nap, olykor hét elteltével lehet visszatérni a vezetéshez. A szemkörnyéki smink és kozmetikumok használata legalább 1-2 hétig tilos. Ezek irritálhatják a szemet és bekerülhetnek a gyógyuló sebbe.

Mit kell tudni pontosan a szürkehályog tüneteiről?

A szürkehályog kialakulása lassú folyamat, ami kezdetben egyáltalán nem biztos, hogy bármilyen tünettel jelez. A látásromlás csak bizonyos idő elteltével jelentkezhet. Most beszéljünk a leggyakoribb tüneteiről, amik mindenképpen azt jelzik, hogy orvoshoz kell fordulnod! Először is, ahogyan azt már említettük, a homályos látás. A tárgyak körvonalai kevésbé élesek, mintha egy ködös üvegen keresztül néznéd. Nem véletlenül hívják így, hiszen a szürkehályog fátyolszerűen húzódik rá a szemre.

Másik árulkodó tünete a fokozott fényérzékenység. Erős fényben vagy éjszakai vezetés közben a látás nehezebbé válik. Ennek hatására a szem hamarabb elfárad és olykor megfájdul. Sőt! Még fejfájás is felléphet az érzékenyebbeknél. Harmadik igen tipikusnak nevezhető tünete a színek elhalványulása. A színek kevésbé élénkek, sárgás árnyalatot vehetnek fel. Tünetnek nevezhető még a kettőslátás is egyetlen szemen belül. A beteg egyetlen tárgyból kettőt vagy többet láthat. Kimondottan zavaró jel a gyenge látás rossz fényviszonyok között. A szürkületben vagy gyengén megvilágított helyeken történő látás nehezebbé válik. Ez szintén felgyorsítja a szem romlását.

Mikor célszerű orvoshoz fordulni?

Ha a látásproblémák már a mindennapi tevékenységeket (például olvasást, vezetést) is akadályozzák. Esetleg a fények elvakítanak, különösen éjszakai vezetés közben. Amennyiben a látásod folyamatosan romlik és nem segít a szemüveg cseréje, haladéktalanul keress fel egy jó szakorvost! Szokatlan látászavarok, például kettőslátás jelentkezik, akkor gyanakodhatsz a szürkehályogra, hiszen a hályog a szemlencsét támadja meg, ami a fénytörést biztosítja.